Dobijamo novog šampiona Evrope: Sporting srušio Jugru

Futsaleri lisabonskog Sportinga plasirali su se u finale ovogodišnjeg UEFA futsal kupa pobjedom nad ruskom Jugrom 2:1.

Prvo poluvrijeme u Almatiju nije donijelo golove. Obje ekipe su dobro skautovale svoje rivale, pa su odbrane odradile svoj dio posla. Zatvoreni su prilazi golu, a prilike su se stvarale isključivo udarcima van šest metara. Praktično, niti jednu jedinu priliku iz šest metara nismo vidjeli, a golmani su na šutevima sa distance bili na visini zadatka.

Posebno se to može reći za veterana na golu ruske ekipe, Zvijada Kupatadzea, koji je u nekoliko navrata sjajno intervenisao i spasao svoju ekipu primljenog gola. Imali su i nominalni domaćini u prvom poluvremenu nekoliko opasnih šuteva, no i Markao je bio siguran na golu lisabonske ekipe.

Djelovalo je da su se u drugom poluvremenu ekipe malo razuzdale. Nije to bilo tako povezano kao u prvih dvadeset minuta, a posebno se može reći to za prošlosezonskog osvajača UEFA futsal kupa, kojima apsolutno ništa nije polazilo za nogom. A onda su Portugalci stigli do gola, i igra Ugre se potpuno raspala.

Igrala se 24. minuta, Aleks Merlim je prošao lako po lijevoj strani, ustremio se ka šestercu i onda kroz noge do tada sjajnog Kupatadzea smjestio loptu u mrežu Rusa za vođstvo Sportinga od 1:0.

Mogli su momci u zeleno bijelom dresu u 31. minutu da dupliraju prednost. Prvo je Fortino u prilici, Zvijad Kupatadze sjajno brani. Zatim je poslije auta, Diogo isfintirao volej, dodao za Žoao Matoša koji mu ostavlja povratnu, a ovaj pogađa stativu. I napad poslije toga, sjajan šut Dea zaustavlja ovaj put nogom Zvijad Kupatadze.

Što nisu uspjeli tada Lisabonci jesu u 34. minutu. Konačno je prošla akcija kroz peterac, Kavinato je odigrao povratnu na tri metra od gola gdje su u rvačkom zahvatu Šajakmetov i Dieginjo, te u padu igrač Sportinga uspjeva nekako da ubaci loptu u mrežu Kupatadzea.

Odmah je trener Jugre, Kaka, zovnuo tajm-aut, te uveo Šajakmetova kao golmana-igrača. Držali su oni loptu, međutim Sporting se sjajno branio. Malo je bilo šuteva, malo prilika pred golom Markaa i sve je to išlo u korist zeleno-bijelih.

Sve do 39. minute nisu uspjevali futsaleri Jugre pogoditi gol, ali onda jesu. Šajakmetov se odlučio na šut, lopta prošla kroz noge Kaiu kojeg je i zakačila, te promijenila malo i smjer i prevarila Markaa. Ostalo je gotovo pune dvije minute nade za Ruse, međutim nisu uspjeli još jednom da savladaju golmana portugalske ekipe, pa Sporting ide u finale.

Od 16,30 sastaju se u još jednom velikom duelu Kairat i Inter.

Jugra - Sporting 1:2 (0:0)
Almati Arena
Gledalaca: 3000
Sudije: Saša Tomić (Hrvatska) i Gabor Kovač (Mađarska)
Strijelci: 0:1 Aleks Merlim 24, 0:2 Dieginjo 34, 1:2 Šajakmetov 39
Žuti kartoni: Afanasijev, Katata (Ugra), Leo (Sporting)

Ugra: Kupatadze, Afanasijev, Šajakmetov, Marsenijo, Čiškala, Slemzin, Kopeikin, Eder Lima, Liskov, Kotliarov, Kaio, Sinjev, Davidov, Katata  Trener: Kaka
Sporting: Markao, Diogo, Deo, Žoao Matoš, Kavinato, Andre Souza, Paulinjo, Edgar Varela, Kaio, Leo, Aleks Merlim, Antonio Varela, Dieginjo, Fortino Trener: Nuno Dias