Iran na penal ruletu pobedio Portugal

Featured Iran na penal ruletu pobedio Portugal

Opet dramatična završnica u utakmici za treće mesto. Nerešen ishod i sreća na ruletu donosi Iranu pobedu i bronzanu medalju.

Iran – Portugal 4:3 (2:2, 0:0).

Uzdrmani Portugal, nakon teškog poraza od Argentine u polufinalu, sastali su se nepredvidljivim i požtvovanim i srčanim Iranom. Naglasimo da je selekcija Irana na putu do same završnice izbacio reprezentaciju Brazila sa Falkaom, a u polufinalu su poraženi od reprezentacije Rusije tesnim rezultatom 4:3. Portugal je u borbu za medalju ušao bez ikakvog pritiska i sa svim igračima na raspolaganju, dok je Iran oslabljen zbog povrede u utakmici polufinala, kapitan Mohamad Kešavarz nije mogao pomoći saigračima u ovoj bitnoj utakmici za bronzu.

Znalo se da će i ovaj susret biti u potpunosti izjednačen pa svaka najmanja greška ili inspiracija pojedinca bi mogla odlučiti konačnog pobednika. Videli smo pravo taktičko nadmudrivanje, a rezultat na poluvremenu bio je onaj nepopularniji 0:0. Ipak što su mreže mirovale najviše možemo zahvaliti vrataru Bebeu koji je imao nekoliko sjajnih intervencija. Sa druge strane treba pohvaliti i Iranskog golmana Samimija koji je u zadnjim sekundama skinuo zicer pivotu Portugala - Kardinalu.

Na samom početku drugog poluvremena golman Irana Samimi još jednom odlično brani Kardinalu, ali samo nekoliko sekundi kasnije Kardinal ipak uspeva pogoditi mrežu za vodstvo Portugala 0:1! Iran se još nije stigao ni namestiti na terenu, a Kardinal je opet strelac za 0:2! Imao je Iran priliku smanjiti na 1:2, ali kada su uspjeli svladati Bebea gol je obranio sve prisutni Cardinal. Skočila je klupa Irana tražeći kazneni udarac zbog igranja Cardinala rukom, no glavni sudac Alessandro Malfer ostaje miran i pokazuje da se igra nastavi. U 25. minuti zbog udaranja i međusobnog guranja kod klupe Portugala opravdano su dobili crvene kartone - Miguel i Sangsefidi. U narednih 120 sekundi igralo se tri na tri, a to je više odgovaralo selekciji Irana koji preko Kazemija u 26. minutu susreta smanjuje na već dostižnih 1:2! Iran se mogao vratiti potpuno u igru četiri sekunde pre isteka kazne obe ekipe, ali golman Bebe je još jednom fantastično reagovao i spasio sopstevnu mrežu! Portugal je u 33. minutu nesmotreno napravio peti akumulirani prekršaj pa su do kraja morali igrati pažljivije i bez kontakta, a Iran je u tim trenucima bio na samo tri prekršaja. Na semafor je pisalo još 4 minute i 23 sekunde, a Iran je dobio priliku iz direktnog slobodnog udarca sa osam metara, ugrozi gola odličnog Bebea. Šesti akumulirani prekšaj iz precino i jako izveo Javid koji pogađa za 2:2, a mrežu nije uspeo sačuvati Vitor Hugo! Do kraja regularnog dela rezultat se nije menjao pa je borba za bronzu odlučena izvođenjem šesteraca!

Prvu seriju pogotkom uspešno je otvorio Kardinal, a siguran je bio i Hasan Zadeh za Iran! U drugoj seriji Iran menja golmana, a to se pokazalo kao pun pogodak jer Mohamadi brani udarac Tiagu Britu. Taheri je imao priliku odvesti Iran u vodstvo, ali i on promašuje. U trećoj seriji za Portugal je pogodio Rikardinjo, a za Iran Tajebi. Bruno je pogodio mrežu za 2:3 Portugal, a Kazemi sa puno sreće pogađa za 3:3. U petoj seriji dva promašaja. Prvo je Andre doveo Iran na korak do trećeg mjesta, ali pod pritiskom je posustao i Ahmadi. Žoao Matoš nastavio je s promašajima i u šestoj seriji, a za Iran je precizan bio Mahdi Javid!

Iran, prvak Azije, je napravio istorijski uspeh osvojivši treće mesto na SP u Kolumbiji. Uspeh Iranaca će značiti na daljoj popularizaciji futsala u Aziji...