PUT KROZ ISTORIJU: Od Kordobe do Ljubljane – ovo su sva finala Evropskih šampionata! (VIDEO)

Pehar namenjen prvaku starog kontinenta Facebook.com/ Futsalbalkan Pehar namenjen prvaku starog kontinenta

U finale Evropskog prvenstva u Sloveniji plasirale su se reprezentacije Španije i Portugala.

Ovo je jedanaesti po redu šampionat starog kontinenta, a pred finalni meč koji će se odigrati u hali 'Stožice' mi smo odlučili da naše verne pratioce vratimo kroz vreme i da se zajedno prisetimo kako je sve izgledalo nekada.

1. EVROPSKI ŠAMPIONAT U ŠPANIJI

Bio je ovo zvanično prvi turnir najboljih reprezentacija Evrope. Održan je od 8. do 14. januara u španskoj Kordobi, a na njemu je učestvovalo šest reprezentacija raspoređenih u dve grupe od po tri tima. Do velikog finala stigli su domaćin Španija i Rusija, a Crvena Furija je slavila rezultatom 5:3. Prvenstvo je obeležio tada igrač El Poco Mursije Paolo Roberto, a neke od njegovih majstorija možete pogledati na linku ispod:

NAJBOLJI POTEZI PAOLA ROBERTA!

Tri godine kasnije, ista država, ali drugi grad. Drugi turnir najboljih reprezentacija starog kontinenta održan je u Granadi, a u finalnom meču ponovo su se sastali Španci i Rusi. Baćuške su servirale osvetu Crvenoj Furiji za poraz iz Kordobe i slavili su posle izvođenja penala. U regularnom toku bilo je 3:3, a titulu prvaka Evrope Rusiji je doneo pre svega legendarni Konstantin Eremenko. Treba napomenuti da je i selekcija Jugoslavije nastupila na ovom turniru i završila je takmičenje kao četvrta u grupi A iza Španije, Holandije i Hrvatske. Naš nacionalni tim poražen je od komšija sa 4:3, zatim je remizirao sa Holandijom 1:1, da bi u poslednjem meču grupne faze izgubio od Španije sa 5:1. Na linku ispod možete pogledati snimak finalne utakmice između Španije i Rusije:

ŠPANIJA – RUSIJA FINALE EURA 1999. GODINE

1. EVROPSKI ŠAMPIONAT U RUSIJI

Rusi su na takmičenje u Moskvi ušli sa velikim ambicijama, ali su im planove pokvarili Španci! Furija je u polufinalnom meču izbacila Baćuške i tako se osvetila za poraz iz Granade, da bi u finalu Španija bila bolja i od Ukrajine rezultatom 2:1. Da se pehar vrati na Pirinejsko poluostrvo pobrinu se Havi Sančez koji je proglašen za najboljeg igrača turnira.

1. EVROPSKI ŠAMPIONAT U ITALIJI

Italijani ne bi bili Italijani kada ne bi uneli neku novinu, pa je tako po prvi put Evropski šampionat 2003. godine održan u dva grada – Aversi i Kaserti. Osvojili su ga upravo Azuri koji su u finalnom meču bili bolji od Ukrajinaca koji su ponovo morali da se zadovolje srebrnom medaljom. Konačan rezultat bio je 1:0, a za najboljeg pojedinca turnira proglašen je strelac jedinog gola u finalnom meču Vinicijus Bakaro. Najzanimljivije detalje sa meča Italija – Ukrajina možete pogledati na linku ispod:

ITALIJA – UKRAJINA 1:0 GOLOVI I ŠANSE!

1. EVROPSKI ŠAMPIONAT U ČEŠKOJ

Turnir u Ostravi bio je zanimljiv iz nekoliko razloga. Španija je grupnu fazu završila na drugom mestu i tako je zakazala duel protiv Ukrajine u polufinalu, dok su se u drugom polufinalnom meču sastali Italija i Rusija. Dalje su prošle upravo dve drugoplasirane ekipe i finale je bilo isto kao i 1996, 1999. i 2001. godine. U njemu su se ponovo bolje snašli Španci i na krilima možda i najboljeg golmana u istoriji futsala Luisa Amada koji je proglašen za najboljeg igrača turnira stigli su do nove titule. Finalni meč završen je rezultatom 2:1, a najzanimljivije detalje sa ovog meča pogledajte na sledećem linku:

ŠPANIJA – RUSIJA 2:1 GOLOVI I ŠANSE!

1. EVROPSKI ŠAMPIONAT U PORTUGALU

Porto je bio domaćin šampionata 2007. godine u kom je Portugal želeo da konačno pomrsi račune Španiji i osvoji titulu. Ipak, loše izvođenje penala u polufinalnom meču koštalo je domaćina plasmana na završnu utakmicu. Furija je bila bolja iako je do izjednačenja stigla golovima Danijela i Andreua u samoj završnici utakmice, a zatim je u finalu bez većih problema savladala Italiju sa 3:1. Turnir je obeležio Rikardinjo, a koliko su njegove partije bile kvalitetne govori i to da je izabran za najboljeg igrača iako je Portugal zauzeo četvrto mesto. Treći su bili Rusi, a po prvi put u istoriji naša reprezentacija je pod imenom Srbija zaigrala na velikom takmičenju. Orlovi su predvođeni Rajićem i Perićem igrali sjajno, poraženi su od Rusije, remizirali sa Španijom, a savladali Ukrajinu i tako sa četiri boda zauzeli treće mesto u izuzetno kvalitetnoj grupi.

1. EVROPSKI ŠAMPIONAT U MAĐARSKOJ

Po prvi put se 12 reprezentacija u formatu takmičenja kakav je i danas na snazi borilo za titulu najbolje selekcije Evrope! Turnir je održan u Budimpešti, a u finalu su igrali Španija i Portugal. Španci su ponovo demonstrirali silu i u meču timova koji će se i u subotu 10. februara sastati u hali 'Stožice' slavili sa 4:1. Turnir je obeležio sjajni Havi Rodrigez, a treba napomenuti da su Orlovi takmičenje završili u četvrtfinalu iako su u grupi bili prvi ispred sjajnih Rusa i to sa dve pobede. Srbija je savladala Sloveniju, a zatim i posle velikog preokreta Rusiju, ali to je Pavićevića, Perića, Kocića i ekipu poslalo na noge Portugalu koji je bio bolji sa 4:1. Detalje sa finalnog meča iz Budimpešte možete pogledati na sledećem linku:

ŠPANIJA – PORTUGAL 4:2 GOLOVI I ŠANSE!

1. EVROPSKI ŠAMPIONAT U HRVATSKOJ

Zagreb i Split su 2012. godine okupili najbolje evropske selekcije, a finale je bilo svima već dobro poznato. Do meča za medalju ponovo su stigli Španci i Rusi, a i epilog je bio veoma sličan – pobeda Crvene Furije rezultatom 3:1. Ovaj turnir ostao je upamćen po Špancu Kikeu, ali i po utakmici između Srbije i Azerbejdžana koju su Orlovi dobili sa 9:8 na krilima sjajnog Vidana Bojovića, strelca četiri pogotka. Srbija je ipak u poslednjem meču grupne faze poražena od Portugala (jedini strelac za naš nacionalni tim bio je Rikardinjo koji je pogodio sopstvenu mrežu), pa su Pavićević, Perić, Bojović i ostali u četvrtfinalu izašli na megdan Rusima od kojih su poraženi sa 2:1, iako su vodili golom Milosavca sve do sredine drugog poluvremena. Detalje sa finalne utakmice, ali i sa meča između Srbije i Azerbejdžana pogledajte na sledećim linkovima:

SRBIJA – AZERBEJDŽAN 9:8 GOLOVI I ŠANSE!

ŠPANIJA – RUSIJA 3:1 GOLOVI I ŠANSE!

1. EVROPSKI ŠAMPIONAT U BELGIJI

U Antverpenu je u periodu od 28. januara do 8. februara 2014. godine održan deveti po redu Evropski šampionat. Srbije nije bilo zbog poraza u baražu od Rumunije, a titulu je osvojila reprezentacija Italije savladavši u finalu Ruse koji su definitivno najveći gubitnici finalnih mečeva i to rezultatom 3:1. U spektakularnom meču za bronzu Španija je sa 8:4 bila bolja od Portugala, a turnir je obeležio kapiten italijanskog nacionalnog tima Gabrijel Lima. Uz njega je sjajan bio i čuvar mreže Azura Stefano Mamarela, a detalje sa finalnog meča možete pogledati na linku ispod:

ITALIJA – RUSIJA 3:1 DETALJI SA UTAKMICE!

1. EVROPSKI ŠAMPIONAT U SRBIJI

Beograd je u najvećoj hali u regionu, popularnoj 'Kombank Areni' ugostio najbolje evropske reprezentacije po prvi put u svojoj istoriji, a po deseti jubilarni put od nastanka ovog takmičenja. Turnir je protekao u sjajnoj organizaciji, hala je bila fenomenalno popunjena i postavljen je rekord koji će jako teško biti srušen u skorijoj istoriji. Do finala su ponovo stigle selekcije Rusije i Španije, Rusi su posle velike drame i produžetka savladali Orlove, dok su Španci bili bolji od Kazahstana. U finalu viđena je potpuna dominacija Španije koja je sa 7:3 bila bolja od Baćuški i tako još jednom osvojila Euro. Čak pet igrača postigla su po šest pogodaka, pa su najbolji strelci sa turnira u Srbiji bili Zamankulov, Rikardinjo, Aleks, Migelin i Riviljos. Orlovi su u borbi za bronzu poraženi od Igite i drugara i morali su da se zadovolje četvrtim mestom u Evropi. Detalje sa finalne utakmice iz beogradske 'Arene' pogledajte na sledećem linku:

ŠPANIJA – RUSIJA 7:3 GOLOVI I ŠANSE!

Dakle, kroz istoriju Evropskih šampionata najviše uspeha imala je Španija, do je najveći gubitnik u finalima selekcija Rusije. Od Kordobe do Ljubljane futsal se dosta promenio, ali reprezentacije koje igraju u završnici velikih takmičenja i nisu previše. Da li će se osvajač titule prvaka Evrope promeniti i da li će čarobnjak Rikardinjo uspeti i sa nacionalnim timom da osvoji neko veliko takmičenje ili će Crvena Furija nastaviti sa dominacijom saznaćemo već u subotu 10. februara posle finalnog meča koji počinje u 21 čas u hali 'Stožice'.