Glavna runda pred nama: Mostarci u novom lovu na Elitnu rundu

• Published in BiH

Futsaleri FC Mostar SG ove sedmice igraće turnir Glavne runde Lige prvaka u futsalu. Mostarci putuju na Kipar gdje će u konkurenciji domaćeg APOEL-a, italijanskog Acqua E Sapone, te švedske Uddevalle tražiti prolaz u Elitnu rundu Lige prvaka.

Mostarci će drugu godinu uzastopno igrati glavnu rundu, ali im promjena formata takmičenja od prije dvije sezone ne ide na ruku jer će samo prvoplasirana ekipa iz ove linije B žrijeba ići u Elitnu rundu, baš kao i prošle godine. Tada je FC Mostar SG, na turniru koji je igran u Devi zauzeo posljednje mjesto u grupi sa tri boda, koliko je imao i Luxol, dok su Autobergamo Deva i Araz imali po šest, a zanimljivo je da su Mostarci jedinu pobjedu ostvarili protiv ekipe koja je na kraju prošla u Elitu.

Šta čeka FC Mostar SG u Elitnoj rundi?

Prvi protivnik biće domaćin, APOEL.  Nakon tri uzastopna učešća, APOEL je prošle sezone pauzirao u evropskom takmičenju jer im je titulu uzeo Anorthosis, te je ekipa iz Famaguste nastupila u Evropi. U sezoni 2016/17 APOEL je bio najbliži prolasku u Elitnu rundu jer su zauzeli treće mjesto, sa četiri boda koliko je imao i rumunski Targu Mures, ali su Rumuni zbog bolje gol razlike prošli dalje. U sezoni 2014-15 APOEL je takođe bio treći sa četiri boda, dok su u sezoni 2015-16 ostali bez bodova kada su, kao i sada bili domaćini. Radi se o nezgodnoj ekipi, kvalitetnoj, a uspješno su krenuli i u novu sezonu jer su u prošlosedmičnom Super kupu Kipra savladali Omoniju sa 7:5.

Drugi rival Mostarcima biće Acqua E Sapone iz Italije. Kada osvojite titulu u Italiji, jednoj od najjačih svjetskih liga, ne trebate biti posebno mudri da shvatite da se radi o izuzetno kvalitetnoj ekipi. A oni su do svoje prve titule u istoriji stigli tako što su u finalu savladali Luparense sa 3:2 u finalnoj seriji. U regularnom dijelu sezone Luparense i Acqua E Sapone su bili poravnati na prva dva mjesta sa po 58 bodova, ali je Luparense bio prvi što mu je omogućilo da ima prednost domaćeg terena u play offu, no Acqua e Sapone u petom meču pravi brejk, dobija 4:2 i osvaja prvu titulu prvaka Italije. Jako dobro su otvorili i novu sezonu. U prvom kolu Serije A savladali su Civitelu sa 4:1.

I na kraju turnira Mostarce čeka i na papiru najlakši posao, ali itekako nezgodan rival. Švedska Uddevalla ni u Preliminarnoj rundi nije bila favorit za prolaz dalje, ali su kao domaćini uspjeli da završe kao prvi ispred jermenskog Lea i plasiraju se u Glavnu rundu. Prošle godine stigli su do prvog naslova prvaka Švedske u kratkoj istoriji kluba (osnovani 2013. godine), a u finalu su savladali AIK Boras sa 6:4.